CESMOD-icon

Řešitelský tým

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

UJEP se zaměřuje na kvalitní vzdělávání, výzkum a inovace, spolupracuje s regionálními partnery a aktivně přispívá k rozvoji Ústeckého kraje i celé České republiky. Má zkušenosti s řešením problematiky SMART.

Popis instituce

UJEP je veřejná vysoká škola založená v roce 1991. Nabízí široké spektrum studijních programů v oblastech přírodních, technických, humanitních a společenských věd, umění a pedagogiky. UJEP se zaměřuje na kvalitní vzdělávání, výzkum a inovace, spolupracuje s regionálními partnery a aktivně přispívá k rozvoji Ústeckého kraje i celé České republiky. UJEP má zkušenosti s řešením problematiky SMART (projekty Smart City – Smart Region – Smart Community, Chytrý venkov: udržitelný rozvoj venkova s využitím Smart řešení a Obce mluví o vodě) a  v projektu CESMOD je UJEP hlavním koordinátorem.

Smart city projekt, metodika chytrého venkova, metodika chytrého venkova MZE, obce mluví o vodě

Tým

  • Ing. Mgr. Hana Brůhová Foltýnová, Ph.D., hlavní řešitelka

  • doc. PhDr. RNDr. Jan Daniel Bláha, Ph.D.
    Ing. Jan Brabec, Ph.D.
    PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D.
    Ing. Marek Hekrle, Ph.D.
    doc. Ing. Petr Hlaváček, Ph.D.
    Mgr. Vladan Hruška, Ph.D.
    Mgr. Radomíra Jordová, Ph.D.
  • Bc. Barbora Kloubková DiS.
  • Ing. Miroslav Kopáček, Ph.D.
    Ing. Jiří Louda, Ph.D.
    Ing. Jan Macháč, Ph.D.
    Ing. Petra Olšová, Ph.D.
  • Ing. Michal Pácal
  • Mgr. Kristýna Rybová, Ph.D.
    Ing. Tomáš Siviček, Ph.D.
    doc. Ing. Jan Slavík, Ph.D.
    Mgr. Danuše Strnadová
    Ing. Michal Struk, Ph.D.
    Ing. Tomáš Sýkora, Ph.D.
    Ing. arch. Martina Sýkorová
    Ing. et Ing. Patrik Šimůnek
  • Ing. Alice Vaverka Králiková
  • Ing. Lucie Vávrová, Ph.D.
    PhDr. Michaela Veselá Hiekischová, Ph.D.
    Mgr. Kateřina Vyhnánková
UCEEB_logo_blue_full_big-1643122158

České vysoké učení technické, UCEEB

ČVUT UCEEB je mezioborové výzkumné centrum zaměřené na výstavbu, energetiku a udržitelné inovace v celé řadě dalších oborů. 

Vedle UCEEB jsou zapojeni experti z Fakulty stavební (FSv) a Fakulty informačních technologií (FIT). FSv ČVUT disponuje prostřednictvím katedry vodního hospodářství obcí know-how v oblasti smart hospodaření s vodou v obcích, ochrany vodních zdrojů, znečištění vody ad.

Popis instituce

ČVUT UCEEB je mezioborové výzkumné centrum zaměřené na výstavbu, energetiku a udržitelné inovace v celé řadě dalších oborů. Od roku 2014 realizovalo centrum přes 1 200 projektů. Centrum zaměstnává celkem cca 200 zaměstnanců, z toho cca 120 špičkových pracovníků aplikovaného výzkumu. Program městských inovací se zabývá obcemi všech velikostí, realizována byla spolupráce s více než 50 městy a obcemi všech velikostních kategorií. V oblasti územních inovací UCEEB vytvořil řadu výstupů, např.: Voda ve městě, Katalog využití druhotných materiálů ve výstavbě a web Recyklujmestavby.cz, certifikační metodika SBToolCZ, Metodika plánování veřejných prostranství, Manuál Energetické hospodaření obcí a měst v jejich budovách a na jejich pozemcích, vzdělávací kurz na téma energeticky plusové čtvrti, či specifické aplikace jako mikrokogenerační elektrárna Wave, biosolární střecha ve Žďáru nad Sázavou, inteligentní betonový mobiliář pro SARAP Praha 3. V oblasti automatizace a managmentu dat obcí se zaměřením nejen na energetiku UCEEB realizoval projekty Smart City Compass, SPARCS, ASCEND, GLocalFlex, Technologický transfer pro chytrou Prahu a řadu dalších.
Vedle UCEEB jsou zapojeni experti z Fakulty stavební (FSv) a Fakulty informačních technologií (FIT).

Tým

  • Ing. Mgr. Michal Kuzmič
    Mgr. et Mgr. Wojciech Belch
    Mgr. Klára Zámečníková
    Ing. Vít Janovský
    doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková
    doc. Ing. Pavel Kordík, Ph.D.
    Ing. Stanislav Kuznetsov, Ph.D.
    Ing. Jiří Novotný
    doc. Ing. Tereza Pavlů, Ph.D.
    Mgr. Daniela Stolařová
    doc. Ing. David Stránský, Ph.D.
    Ing. Marek Suchánek, Ph.D. et Ph.D.
    Ing. Tereza Valentová
    Ing. Jana Vanická Civínová, MSc.
    Ing. Jana Svobodová
VSE_logo_blue

Vysoká škola ekonomická v Praze

VŠE se dlouhodobě podílí na vzdělávacích aktivitách napříč Českou republikou s cílem přiblížit koncept SMART všem aktérům v rámci quadruple helix, a to napříč tématy jednotlivých komponent tak, aby byl zachován holistický přístup. Dlouhodobě spolupracují prakticky se všemi partnery projektu. 

Popis instituce

Členové řešitelského týmu VŠE mají zkušenosti s řešením národních i mezinárodních výzkumných projektů, včetně těch nejprestižnějších jako je Horizont, s přípravou strategických a metodických dokumentů, a to na místní (pro obce či MAS) i národní úrovni (spoluautorství přímo na Koncepci Smart Cities a jejím Implementačním plánu). Někteří aktivně působí v orgánech MAS či jsou členy Pracovní skupiny Smart Cities při MMR a dále se podíleli na projektech přímo realizovaných pro MMR s cílem podpořit implementaci konceptu SMART v České republice. Dále se dlouhodobě podílejí na vzdělávacích aktivitách napříč Českou republikou s cílem přiblížit koncept SMART všem aktérům v rámci quadruple helix, a to napříč tématy jednotlivých komponent tak, aby byl zachován holistický přístup. Dlouhodobě spolupracují prakticky se všemi partnery projektu. 

Tým

Lucie Nencková, Ph.D., MBA
Ing. Pavel Černý, Ph.D.
Mgr. Miroslav Rončák, Ph.D.
Ing. Kateřina Mácová, Ph.D.
Ing. Lucia Kozák Csajková

vsb-tuo_cz_800x400

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

VŠB-TUO má dlouholetou zkušenost ve vzdělávání, šíření dobré praxe i ve spolupráci s aplikačními garanty, a to jak na straně státní správy a samosprávy, tak ve spolupráci s průmyslovými partnery a inovacích.

Popis instituce

VŠB – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) má dlouholetou zkušenost ve vzdělávání, šíření dobré praxe i ve spolupráci s aplikačními garanty, a to jak na straně státní správy a samosprávy, tak ve spolupráci s průmyslem. V rámci projektu bude využito zázemí a zkušenosti z podpůrných aktivit projektu SMARAGD, který klade důraz na propojení špičkového výzkumu, vývoje a inovačního podnikání. Pracoviště bylo zapojeno rovněž do řady mezinárodních projektů, např. Interreg Europe Rures, nebo Interreg Europe Central Skills+.

Pracoviště VŠB – TU Ostrava disponují plnou podporou technického a znalostního vybavení v oblasti SMART technologií, podpůrné aktivity poskytuje samostatné oddělení veřejné vysoké školy. Pracoviště je dobře technicky vybaveno a disponuje přístupem k audiovizuální technice, možnosti využívání Superpočítače pro simulování některých situací a v neposlední řadě zpracovává data.

Tým

  • prof. Ing. Dagmar Juchelková, Ph.D.

  • prof. Dr. Ing. Dluhošová Dana

  • prof. Dr. Ing. Zmeškal Zdeněk

  • Ing. et Ing. Dvořáková Barbora

MUNI-2018

Masarykova univerzita, Fakulta informatiky

FI MUNI se v rámci výzkumu, realizovaného v Laboratoři servisních systémů, více než 6 let věnuje výzkumu Smart Cities na mezinárodní úrovni. V rámci praktického uplatnění spolupracuje při koncipování implementačních materiálů pro koncepci SMART, na analytických a hodnotících materiálech.

Popis instituce

Fakulta informatiky MU v tomto projektu pod vedením Laboratoře servisních systémů (SeSLab) sdružuje odborné skupiny DISA, Sitola a NLP.Laboratoř servisních systémů (seslab.fi.muni.cz) se již od roku 2018 věnuje výzkumu Smart Cities. V rámci praktického uplatnění spolupracuje při přípravě implementačních materiálů pro koncepci SMART, ve výzkumných aktivitách spolupracuje v této oblasti s Univerzitou Salerno v Itálii, Polytechnikou v Bukurešti a Deggendorf Institute of Technology. Velmi významným partnerem v oblasti výzkumu uplatnění AI v oblasti služeb je ISSIP (issip.org), vedený Jimem Spohrerem, jedním ze zakladatelů Service Science, která tvoří teoretický a metodologický rámec celého výzkumu. Fakulta informatiky prostřednictvím Leonarda Walletzkého a Jaroslava Zeleného spolupracovala na projektu SMOČR “Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti Smart City”. Zmiňovaní pracovníci jsou autoři kapitoly o ICT a dále také přílohy o ICT metodiky Smart City MMR v roce 2018.
Skupina CODA (disa.fi.muni.cz/complex-data-analysis) z laboratoře DISA čerpá z více než dvacetiletých zkušeností se zapracováním a vyhledáváním v komplexních datech. V aktuální spolupráci s Univerzitou v Kielu na projektu GAČR „Naučené indexy pro podobností hledání“ zkoumá a aplikuje nový typ datových struktur, které díky modelům strojového učení akcelerují vyhledávání v dokumentech, obrázcích či proteinech.
Laboratoř Sitola má dlouholeté zkušenosti v oblasti plánování s využitím metod umělé inteligence a operačního výzkumu, jejichž základy byly položeny již při založení Fakulty informatiky. Skupina „Planning, scheduling, and transportation“ (fi.muni.cz/research/networks/scheduling.html.cs) má expertizu pro řešení nejrůznějších plánovacích problémů z praxe včetně rozsáhlých síťových problémů, logistiky či plánování v kontextu chytrých měst.
Studenti a pracovníci Centra zpracování přirozeného jazyka (NLP) (nlp.fi.muni.cz) během více než 25leté historie vytvořili mnoho nástrojů pro zpracování textů a jejich obrovských kolekcí. Řada z nich se používá na pracovištích po celém světě. V poslední době se pozornost centra přesouvá k velkým jazykovým modelům (LLMs) – modely vytváří, ladí pro konkrétní úkoly, či vytváří aplikace, které modely využívají. Přitom stále staví na expertize efektivního zpracování velkých textových dat, které jsou pro LLMs důležité.

Tým

  • Ing. Leonard Walletzký, Ph.D.
  • doc. RNDr. Vlastislav Dohnal, Ph.D.
  • doc. Ing. Václav Oujezský, Ph.D.
  • Mgr. David Procházka
  • RNDr. Jaroslav Ráček, Ph.D.
  • doc. Mgr. Hana Rudová, Ph.D
  • doc. Mgr. Pavel Rychlý, Ph.D.
  • Mgr. Zuzana Schwarzová
  • RNDr. Josef Spurný, Ph.D.
ICUK_kratke_logo_cerna_zluta_Kreslici-platno-e1712067385955

Inovační centrum Ústeckého kraje

ICUK má v rámci projektu Smart Akcelerátor pro Ústecký kraj III. rozsáhlé zkušenosti s koncepcí Smart City, neboť se tento projekt zaměřuje na podporu inovačního prostředí a inteligentní specializace v regionu.

Popis instituce

ICUK má v rámci projektu Smart Akcelerátor pro Ústecký kraj III. rozsáhlé zkušenosti s koncepcí Smart City, neboť se tento projekt zaměřuje na podporu inovačního prostředí a inteligentní specializace v regionu. ICUK prostřednictvím projektu Smart Akcelerátor podporuje implementaci inovativních řešení a technologií, které přispívají k rozvoji udržitelných a efektivně spravovaných městských oblastí. Tato zkušenost zahrnuje spolupráci se zástupci měst a obcí, specializovaných organizací (např. Datové centrum Ústeckého kraje, Energetické centrum Ústeckého kraje – rozvoj datové platformy PORTABO a zařazování měst a jejich příspěvkových organizací do krajského energetického managementu apod.), podniky a vzdělávacími institucemi při zavádění smart technologií, které zlepšují kvalitu života obyvatel a efektivitu městských služeb v Ústeckém kraji. Mezi další řešená témata a projekty, ve kterých ICUK aktivně působí/působil, patří například ICUK Digital Innovation Hub, projekt DIGIT-ME, GREENE 4.0, Chytrý venkov. 

Tým

  • Ing. Lukáš Eršil
  • Ing Zbyněk Novák
  • Petr Štastný
  • Simona Fronc
JINAG

Jihomoravská agentura pro veřejné inovace

Posláním Jihomoravské agentury pro veřejné inovace JINAG je pomáhat veřejné správě zavádět nové technologie, služby a procesy prostřednictvím propojování zainteresovaných subjektů, pilotních projektů a ověřování koncepcí s cílem zlepšit život občanů s pozitivním dopadem na životní prostředí.

Popis instituce

Agenturu JINAG založil v roce 2022 Jihomoravský kraj a brněnské univerzity – Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně a Mendelova univerzita v Brně.
Agentura je od svého vzniku velmi úspěšná v čerpání EU fondů z programu LIFE, Interreg Danube, Interreg Europe, Horizon Europe. Je členem několika mezinárodních konsorcií v inovačních projektech, např. ERRIN (European Regions Research and Innovation Network), figuruje v platformě Friends of New European Bauhaus a další.
JINAG aktivně přispívá k adaptaci regionu na klimatické změny a podporuje snahy o udržitelný rozvoj s ohledem na energetickou efektivitu a ekologickou odpovědnost. Pomáhá obcím s využitím obnovitelných zdrojů a snížením spotřeby energií. Hledá a realizuje pilotní projekty soustředěné na energetickou efektivitu a adaptaci a mitigaci v oblasti klimatických změn.
V oblasti sociálních a zdravotních služeb je iniciátorem rozšiřování asistivních technologií mezi poskytovatele sociálních služeb a osoby se sníženou soběstačností. Zvyšuje informovanost obyvatel o dostupných službách, podporuje využívání moderních technologií v domácím prostředí a soustřeďuje se na komunikaci mezi poskytovateli sociálních a zdravotních služeb prostřednictvím elektronických nástrojů.
Intenzivně zavádí prvky participativního plánování do krajských dotačních programů a příprav investičních akcí. Zapojuje obyvatele a stakeholdery do rozhodování o rozvoji obcí a měst. Proces participace zefektivňuje všechny aktivity napříč všemi doménami a ovlivňuje kvalitu výsledků.
Zaměřuje se na digitalizaci procesů ve veřejné správě, zvýšení kompetencí pracovníků, vytvoření znalostního centra pro veřejnou správu a zajištění bezpečnosti obyvatelstva.
I přes relativně krátkou dobu své existence se agentuře daří aktivně působit v regionu, odhalovat průkopníky z řad veřejné správy a propojovat je s výzkumnými organizacemi, podniky a mezinárodními partnery.
Předchozí zkušenosti zaměstnanců JINAG jsou například řízení velké státní inovační a investiční agentury CzechInvest, projektový management v rámci CEITEC, práce v týmu JIC, starostování a působení v obecních zastupitelstvech a další.

Tým

  • Ing. Patrik Reichl, MBA
    Ing. Eva Sedláčková
    Ing. Nela Kadlečíková
    Bc. Petr Navrátil
    Mgr. Marie Indráková
    Ing. Petra Balga
NSZM

Národní síť Zdravých měst

NSZM je odborně zaměřená asociace 140 měst, obcí a regionů, aktivně pracuje v Česku již 30 let. Hlavními tématy jsou především metodická a realizační podpora pro strategickou práci a participaci na úrovni obcí a regionů s důrazem na udržitelný rozvoj, zdraví a kvalitu života. Téma práce s daty, inovace a SmartCity/region jsou nedílnou součástí aktivit NSZM.

Popis instituce

Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) je odborně zaměřená asociace 140 měst, obcí a regionů, aktivně pracuje v Česku již 30 let. Hlavními tématy jsou především metodická a realizační podpora pro strategickou práci a participaci na úrovni obcí a regionů s důrazem na udržitelný rozvoj, zdraví a kvalitu života. Téma práce s daty, inovace a SmartCity/region jsou nedílnou součástí aktivit NSZM. Aktivně se účastní Pracovní skupiny Smart Cities při MMR, s MMR dále dlouhodobě spolupracuje Databázi strategií a dalších tématech. Mimo práci v terénu pro samotné obce/regiony se zaměřuje především na síťování, sdílení dobré praxe, propojování obcí s odbornými partnery. Provozuje web www.DobraPraxe.cz odborný web s indikátory a metodikami https://mozaika-ur.cz/ a řadu dalších nástrojů využitelných pro téma SmartCity. NSZM má řadu partnerských spolupracujících organizací v zahraničí, je mezinárodně certifikována OSN-WHO. Jako aplikační garant je NSZM ve spolupráci s ostatními partnery schopna téma SmartCity/region efektivně přenášet na místní úroveň a současně podávat zpětnou vazbu z praxe. 

NSZM má zkušenosti s projekty financovanými ze strukturálních fondů EU, Státního fondu životního prostředí ČR, zdroje MŽP ČR či MMR ČR, Fondy EHP, s komunitárními programy EU (Horizont Europe, Intelligent Energy ad.) apod. – více na www.zdravamesta.cz/projekty. Žádné z uvedených projektů se tematicky ani finančně nepřekrývají, spíše na sebe budou metodologicky navazovat.

Tým

  • Ing. Petr Švec
  • Mgr. Radka Švíková
  • Mgr. Jitka Boušková
  • Mgr. Blanka Dvořáková
stemmark

STEM/MARK, a.s.

STEM/MARK je výzkumná agentura, která již od roku 1994 zajišťuje pro klienty z nejrůznějších oborů všechny oblasti marketingového výzkumu.

Popis instituce

STEM/MARK je full servisová výzkumná agentura, která od roku 1994 zajišťuje pro klienty z nejrůznějších oborů všechny oblasti marketingového výzkumu.

STEM/MARK realizuje ročně 400 výzkumných projektů. Využívá k tomu vlastní tazatelskou síť, cati studio a dotazovací software. Je jednou z matek National Sample: https://nationalsample.com/

STEM/MARK je tak spolehlivým zdrojem inteligentních dat, která vznikají na základě důkladných analýz a pečlivě zrealizovaných projektů. Naším cílem je poskytovat klientům oporu pro klíčová rozhodnutí, která jsou důležitá pro jejich růst a úspěch. Zároveň usilujeme o to, aby naše poznatky přispívaly ke zlepšení kvality života v naší společnosti.

Zkušenost STEM/MARK v oblasti výzkumu užívání smart nástrojů a technologií je primárně pro soukromý sektor.

Příklady výzkumů:
Zájem o/ využívání různých smart aplikací, spokojenost a benchmarky (banky, energetika, doprava, distribuce zboží, cestovní ruch apod.), optimalizace smart nástrojů a aplikací (např. UX testy uživatelů aplikací), využití různých „smart technologií“ pro inovaci výzkumů a jejich použití (např. vývoj aplikace „Tracking cestování“, aplikace „Čas pro zdraví“).

Tým

Mgr. Ondřej Vácha
Ing. Tomáš Rychecký
Ing. Iva Ryznerová
David Rozhon

OvD

Obce v datech, s.r.o.

Na základě objektivních dat porovnáváme kvalitu života v 206 obcích. Sledujeme trendy, predikujeme změny, pomáháme městům se strategickými rozhodnutími.

Popis instituce

Společnost Obce v datech, s.r.o. vznikla jako účelový start-up pro realizaci konkrétního produktu – vývoje indexu kvality života a souvisejících derivátů prostřednictvím automatického zpracování big dat. Náš tým je složen z expertů, kteří mají dlouholetou praxi ve veřejnému sektoru, konzultantů se zkušenostmi z předních poradenských firem a mladých nadšených analytiků z oblasti ekonomie, statistiky a demografie.

Tým

  • Ing. Jan Havránek, Ph.D., MBA, MPA
  • RNDr. Ondřej Krejčí
  • Mgr. Jan Pavelka, Ph.D.
  • Ing. Petr Kamínek